Представяне книгата на „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България 1944-1989“
На 26 септември, в библиотеката Стефан Иванов представи своята книга „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България 1944-1989“. Изданието е от поредицата „Минало несвършено“ на издателство Сиела.
Пред добричката публика, Стефан Т. Иванов, доктор по история, който е убеден, че никой не е по-важен от истината, разказа за предизвикателство да се пише за криминалната престъпност от времето на социалистическа България, за целите на изследването – развенчаване мита, че „тогава беше по-добре и нямаше престъпност“, както и липсата на информация по темата.
Книгата е на основа на неговия дисертационен труд, зад който стои задълбочено четиригодишно проучване на разсекретени документи в държавния архив, а над 90% от данните в нея се публикуват за първи път. Авторът сподели мнението си за важността да се говори истината, такава каквато е в документите, за силата на свободния дух да „воюва“ аргументирано срещу наложени клишета и пропагандни тези, като и за пясъчните кули в нашето съзнание – умишленото скриване на истината с единствената цел да се поддържа фалшивото усещане за „спокойствие“.
Последваха много въпроси от публиката, а в края на срещата, авторът раздаде автографи на почитателите си.
За книгата
Основна цел на настоящата разработка е да разгледа криминалните престъпления в периода 1944–1989 г. Освен да уловим и пресъздадем в цялост характеристиките им, ще се опитаме да представим по-подробно и четирите най-значими за човека видове сред тях – кражби на обществено и лично имущество, грабежи, изнасилвания и умишлени убийства. На базата на конкретни данни, преобладаващата част от които се публикуват тук за първи път, ще бъдат откроени и обяснени свързаните с тях тенденции, характерни за този динамичен и интензивен откъм политически и социални преобразувания период от българската история. Липсата на такава статистика прави възможно съществуването и използването на редица произволни и неотговарящи на действителността твърдения.
Освен това ще се опитаме да вникнем в причините за извършване на криминални престъпления, да опишем трансформацията както сред закононарушителите, така и на методите, които използват органите на МВР, Прокуратурата, Съдът и местата за изтърпяване на наказания в борбата срещу престъпността, и стремежа за ресоциализация на вече излежалите ефективни присъди граждани. Състоянието на самите органи на реда, в качеството им на основен фактор за осъществяване на превенция и разследване на извършените вече закононарушения, също е обект на подробно внимание на следващите страници. Детайлно ще се спрем на професионализма, финансовата и социално-битовата подсигуреност на милиционерите като част от мотивацията им за борба срещу престъпленията.
За автора
Стефан Титков Иванов е роден през 1975 г. в София. Доктор по история. Заместник-директор на 149 СУ „Иван Хаджийски“ в София, където преподава история и цивилизации. Работи активно по международни проекти в сферата на образованието. От 2003 до 2015 г. е избиран в три последователни мандата за общински съветник в София, където е член на постоянната комисия по обществен ред и сигурност, от които четири години– неин председател. Женен, с дъщеря и син.