Проекти и програми

Проект ABLE “Обмен на библиотечен опит: Пътища за сътрудничество. Развитие на обществени информационни услуги”, финансиран от Държавния департамент на САЩ. Проектът се гради на успешното партньорство между библиотеки от България и Колорадо, САЩ. Той цели увеличаване възможностите на българските библиотеки за осигуряване на обществени информационни услуги в онлайн режим, подобряване разбирането и подкрепата на българското правителство и обществените лидери за ролята на библиотеките в демократичното общество.

Проект “Рискови фактори за човешкото здраве – намерете отговора @вашата библиотека” – Неговата цел е да съдейства за повишаване информираността на гражданите на Добрич относно факторите, криещи здравен риск и тяхната профилактика. Проектът е иницииран и изпълняван от партньори – неправителствена организация Сдружение “Гражданска активност”, Библиотека “Дора Габе” и държавна институция РИОКОЗ /ХЕИ/, работещи на територията на гр. Добрич и Добричка област, подкрепени от приятели и дарители – община, културни институти, училища, колежи, детски градини, читалища, клубове, ромска общност, експерти в различни области, местния бизнес, граждани-доброволци.

Проект “Достъп до електронна информация за хора с увреждания в българските библиотеки” на Съюза на библиотечните и информационни работници. Осъществява се с финансовата и консултантска подкрепа на Британския съвет в София и е насочен към създаване на модел за информационно обслужване на хора с увреждания в българските библиотеки, базиран на използването на новите информационни технологии, на Интернет и на електронните ресурси.

Проект „Интегрирана библиотечна система COBISS”. COBISS представлява модел на свързване на библиотеки в единна библиотечно-информационна система със споделена каталогизация, споделена библиографска база от данни COBISS, т.е. своден каталог, локални библиографски бази от данни на участващите библиотеки и редица други функции, характерни за т.н. виртуална библиотека. Проектът цели да засили процеса на автоматизация и включването на библиотеки от вече участващите страни в националните библиотечно-информационни системи и в мрежата COBISS и да осигури възможно най-бърз достъп до информацията за фондовете на библиотеките от региона; да привлече интереса на библиотеките от Република Албания, Република България, Република Хърватия и Косово, като им предостави възможност да се развиват по-бързо като част от мрежата COBISS.Net; да съгласува правилата за каталогизация с международните препоръки и стандарти; да изгради съвместими научноизследователски информационни системи (база от данни за изследователи, научни организации и проекти за научни изследвания в участващите страни, за да се осигури широк достъп до информацията за научния потенциал и резултатите от научните изследвания; да предизвика интереса на компетентните министерства и университети от участващите страни за приемането на концепцията за управление на библиографиите на изследователите като част от националните библиотечно-информационни системи в рамките на националните политики за научни изследвания, което ще осигури прозрачност на резултатите от научноизследователската работа; да увеличи ползването на резултатите от научните изследвания, като по този начин стимулира иновационните процеси, икономическото и социално развитие в региона.

Програма “Детство мое”. Целогодишна програма, която включва разнообразни инициативи и кампании, насочени към подпомагане на учебния процес на учениците и по-пълноценно прекарване на свободното им време. Осъществяването й се реализира чрез включване на децата в различни дейности и игрови ситуации. Отделните аспекти дават възможност за по-цялостна изява според личните им интереси и възможности.

Програма “Различията ни обединяват”. Основна цел на Програмата е развитие на адаптирани услуги за библиотечно-библиографско и информационно обслужване на хората в неравностойно социално положение, в подкрепа на личностното и професионалното им развитие и тяхното интегриране в социума. Специално място е отделено и за специфични социални групи („трудни деца”, малцинства), което кореспондира с проблема на модерното общество за приемането на различността.

Програма “Глобални библиотеки – България” е субсидирана от Фондация “Бил и Мелинда Гейтс” и съфинансирана от българска страна.
Партньори по програмата в България са Министерство на културата, Програма на ООН за развитие, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, Съюзът на библиотечните и информационните работници и Националното сдружение на общините в Република България.
Програмата има за цел да осигури лесен и равнопоставен достъп до информация, знание, комуникации и електронни услуги в обществените библиотеки чрез ползването на безплатен Интернет и други информационни и комуникационни технологии, за да се подпомогне приобщаването на българските граждани към глобалното информационно общество, да се повиши качеството им на живот и да се ускори развитието на гражданското общество. http://www.glbulgaria.bg По Грантова схема за финансиране на иновативни проекти за целевите библиотеки на Програма „Глоб@лни библиотеки – България” са реализирани Проект “Информационно гише на предприемача” 2012, “Проект „Създаване на дигитално съдържание с цел опазване на книжовното културно наследство на Добруджа и осигуряване на неограничен достъп до знание и култура”, 2013.

CONNECTION – Културните институции като среда за комуникация и учене Програма за учене през целия живот, дейност Грюндвиг
В обществото основано на знанието, културните институции имат важна мисия и ролята им на среда за учене на деца и възрастни трябва да бъде утвърждавана и развивана. Съвременната динамика изисква културните институции да предефинират отношението си към посетителите над 18 год. възраст и да се позиционират като центрове за учене на местната общност.
Проектът се стреми да засили образователните измерения на културните организации (архиви, библиотеки, музеи, културни центрове) като адаптира и разработи специфични методи за работа с възрастни обучаеми, и като предложи подходи и инструменти за организационно развитие.
Координатор: Centre for Professional Training in Culture, Румъния
Партньори от Литва, Турция, Италия, България

Проект EuropeanaLocal
Библиотеката се включва в проекта с две дигитални колекции „Добруджа. Пощенски картички и фотографии от първата половина на ХХ век” и “В света на Дора Габе” /2011-2012/.
Проектът поставя началото на дългосрочната стратегия на Регионална библиотека “Дора Габе” за опазване и съхраняване на книжовното ни богатство като специфика и разнообразие, и следва идеите на ЕUROPEANA за достъпност на местното и регионално съдържание чрез Европейската дигитална библиотека, като представя културно-историческото наследство на град Добрич и Добруджа. http://www.europeana.eu

· Програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” /2007, 2008, 2011, 2012, 2014, 2015, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023/ на Министерство на културата за финансова подкрепа на библиотеките, за обновяване на фондовете им с нови заглавия и други съвременни информационни източници.

Национална програма „Помощ при пенсиониране” /2008-2010/
· Национална програма за заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания /2008-2015/
· Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” Програма “Аз мога”, „Аз мога повече” /2009-2012/
· Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” по проект „Ново начало – от образование към заетост” /2011-2012/
· Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” по проект „Подкрепа за заетост” /2015/

· Проект „Библиотеката – посредник в образователната интеграция на деца от ромската общност”, тематична област 3 – Образователна интеграция на малцинствени групи, който се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот”, в изпълнение на Договор РД11-00-115/24.06.2016 г. с Министерство на културата. Партньор – Фондация “Ръка за помощ” Добрич. Проектни дейности: септември 2016 – април 2017 г.

· Проект „Библиотеката и училището – заедно за един по-чист град”, реализира се с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот” в изпълнение на договор РД11-00-338/20.12.2017 г. с Министерството на културата. Партньор СУ “Димитър Талев” Добрич. Проектни дейности: апр. – окт. 2018 г.

· Проект „GENERATION CODE”, подкрепен от Посолството на САЩ и Фондация „Глобални библиотеки – България“ /2019

· Проект ADELE – Advancing Digital Empowerment of Libraries in Europe, по програма Еразъм+, КА2  2022 / 2023. Партньор по проекта за България е Фондация Глобални библиотеки – България. Проектът цели да адаптира към библиотеките и обучението на възрастни безплатния уеб-базиран инструмент SELFIE, разработен и тестван в системата на образованието от Европейската комисия. 

· Проект „Библиотеката-достъпно пространство за всеки“ към Агенцията за хората с увреждания на обща стойност 26,598.15 лв. /юни – август 2022 г.

· Проект „Регионална библиотека „Дора Габе“ Добрич – усъвършенстване и достъп до ресурси и услуги, съхраняване на местната идентичност, подкрепа на професионалното и личностно развитие на гражданите на областта“ към Министерство на културата на стойност 8,760.00 лв. /септември 2022 – април 2023 г.

· Проект „Регионална библиотека „Дора Габе“ – съвременно, достъпно и вдъхновяващо пространство за професионално и личностно развитие на местната общност“ към Министерството на културата / септември 2023 – май 2024 г.

· Проект „Библиотеката – нови платформи за достъп до книжовно наследство, пространство за интеркултурен диалог“ към Национален фонд „Култура“, на обща стойност 23,676.20 лв. /септември 2022 – декември 2023 г.