BulgarianEnglish

Зелена библиотека

ТАЗИ РУБРИКА Е СЪЗДАДЕНА В РАМКИТЕ НА ПРОЕКТ БИБЛИОТЕКАТА И УЧИЛИЩЕТО – ЗАЕДНО ЗА ЕДИН ПО-ЧИСТ ГРАД НА РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА “ДОРА ГАБЕ” И СУ “ДИМИТЪР ТАЛЕВ” ГР. ДОБРИЧ, С ПОДКРЕПАТА НА ФОНДАЦИЯ „ГЛОБАЛНИ БИБЛИОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ” В РАМКИТЕ НА КОНКУРС „БИБЛИОТЕКАТА – АКТИВЕН УЧАСТНИК В ОБЩЕСТВЕНИЯ ЖИВОТ”, СЪГЛ. ДОГОВОР РД11-00-338/20.12.2017 Г. С МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА.

ЕКОКАЛЕНДАР

2 Февруари

Международен ден на влажните зони

През 1971 г. в град Рамсар, Иран е учредена международната Конвенция за влажните зони, която цели опазването на тези изключително ценни екосистеми.

5 Март

Световен ден на енергийната ефективност

Води началото си от 2004 г. и популяризира енергийната ефективност като един от начините за опазване на околната среда.

22 Март 

Световен ден на водата

Обявен е от Общото събрание на ООН през 1993 г. Оттогава тази дата се отбелязва с инициативи по целия свят.

31 Март

Часът на Земята

Отбелязва се през последната събота на март. Провежда се по целия свят от 2007 г. със символично изключване на осветлението в домовете и обществените сгради за един час.

1 Април

Международен ден на птиците

Отбелязва се от 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици.

1-7 Април

Седмица на гората

Провежда се от 12 април 1925 г., когато е обявена от министерствата на народното просвещение
и на земеделието и държавните имоти.

8 Април

Световен ден срещу генно модифицираните организми

Изразява се несъгласие с изкуственото изменение на еволюцията на организмите, които с уникалността си заслужават неприкосновеност.

22 Април

Международен ден на Земята

Отбелязва се за първи път в САЩ през 1970 г. с цел да приобщи хората на планетата към идеята за опазване на околната среда.

10 Май 

Световен ден на мигриращите птици

Световният ден за опазване на мигриращите птици е глобална кампания, която от  2006 г. се провежда всяка година. Основната й цел е да повиши осведомеността на хората и да подчертае нуждата от опазване на мигриращите птици и местообитанията им. Кампанията е инструмент за по-широка информираност за заплахите, пред които са изправени мигриращите птици, тяхното екологично значение и необходимостта от международно сътрудничество за опазването им.

15 Май

Световен ден на климата

Обявен е от страните членки на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия.

22 Май

Международен ден на биологичното разнообразие

Обявен е от ООН през 1992 г., когато се приема Конвенцията за биологичното разнообразие.

24 Май

Европейски ден на парковете

Отбелязва се от 24 май 1909 г., когато в Швеция са създадени първите в Европа 9 национални парка. Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна дейност. Един от най-важните аспекти на националните системи от защитени територии е процентът, който те заемат от общата територия на страната.

28 Май

Ден на парковете в България  

Дата е определена през 1999 г. по решение на Министерството на околната среда и водите и се отбелязва с разнообразни инициативи  на дирекциите на трите национални парка в България –„Централен Балкан”, „Рила” и „Пирин”.

1-6 Юни

Зелена седмица

Световният ден на околната среда и съпътстващата го Зелена седмица се провеждат всяка година с различно мото.

5 Юни

Световен ден на околната среда

С решение на Конференцията на ООН по проблемите на околната среда, проведена в Стокхолм, Швеция през 1972 г., е приета Декларацията за околната среда. Това е първият международен договор за екологична защита на Земята. От следващата година 5 юни се отбелязва като Световен ден на околната среда.

8 Юни

Световен ден на океаните

Определен е по време на срещата на високо равнище по проблемите на Земята през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. От 2009 г. се отбелязва официално и насочва вниманието на хората към състоянието и проблемите на Световния океан.

17 Юни

Световен ден за борба с опустиняването и засушаването

На 30 януари 1995 г. Общото събрание на ООН обявява 17 юни за Световен ден за борба с опустиняването и сушата.

29 Юни

Ден на река Дунав

Отбелязва се от 29 юни 1994 г., когато 13 държави и Европейската комисия подписват международната Конвенция за опазване на река Дунав. За първи път Денят на Дунав се чества през 2004 г.

29 Август

Европейска нощ на прилепите

Отбелязва се всяка година в повече от 30 страни. Споразумението за опазване на прилепите в Европа (EUROBATS) е в сила за България от 1999 г.

16 Септември

Международен ден за защита на озоновия слой

През 1994 г. Общото събрание на ООН обявява 16 септември за Международен ден за опазване на озоновия слой. Това е датата, на която през 1987 г. е подписан Монреалският протокол за веществата, които нарушават озоновия слой, представляващ естествен защитен филтър срещу вредните ултравиолетови лъчи от слънцето.

16-22 Септември

Европейска седмица на мобилността

Кампания на Европейската комисия за устойчива градска мобилност, която се провежда всяка година.

22 Септември

Европейски ден без автомобили

Идеята произлиза от Франция и се осъществява за първи път през 1998 г. Цели намаляването на шума и вредните емисии на газове във въздуха, както и подобряването на жизнената среда в големите градове.

4 Октомври

Международен ден за защита на животните

Решение за отбелязването му е взето през 1931 г. на международния конгрес на Движението за защита на природата във Флоренция, Италия. Насочва вниманието на хората по света към бедстващото състояние на животинския свят на нашата планета.

5-6 Октомври

Европейски дни на птиците

Отбелязват се през първата събота и неделя на месец октомври. Инициативата се организира от Bird Life International от 1995 г., за да информира за опасностите, на които са изложени птиците и нуждата от тяхното опазване.

31 Октомври

Ден на Черно море

На този ден през 1996 година е подписан Стратегическия план за Черно море. През 1996 година правителствата на черноморските държави приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички гранични страни. Планът съдържа 59 мерки, насочени към ограничаване на замърсяването, по-ефективно управление на биоразнообразието и реализацията на екологични проекти в Черноморския регион. Целта на ежегодното отбелязване е да бъде привлечено вниманието на обществеността върху всички усилия, които се полагат за опазването му.

11 Декември

Международен ден на планината

Отбелязва се от 2003 г., за да повиши осведомеността за значението на планините.